Història

Fundació
La nostra entitat va ser fundada el 8 de març de 1932 per Vicenç Amat i Mola, Josep Buxeda i Prat i Jaume Buxeda i Vidal.
Logo antic


Locals
El primer local va ser el Bar Canut de la Gran via, 522 de Barcelona. Però posteriorment tingué altres estatges, dels quals cal destacar el del carrer Portaferrissa, 22 (1941 a 1971) i el del Portal de l'Àngel,1 (1971 a 2005). Actualment estem al Carrer Duran i Bas, 16.
Delegacions
Durant la seva història va tenir una delegació a Ripoll i una altra a Vilassar de Mar. Aquestes delegacions es van independitzar. Actualment el Centre Excursionista de Vilassar de Mar rep el sobrenom de "Piri" en record de la seva relació amb la nostra entitat.
Seccions
Al llarg de la seva història s'han creat i dissolt diferents seccions. Cal destacar-ne les de Muntanya, Esquí, Escalada, Recerques Espeleològiques Subterrànies (RES), Parapent.





Presidents
  • Vicenç Amat i Mola (08/03/1932 fins 11/04/1961)
  • Jaume Buxeda i Serragranera (26/04/1961 fins 11/07/1974)
  • Xavier Baldoví i Ferrer (11/07/1974 fins 08/11/1977)
  • Joan Garrigós i Toro (08/11/1977 fins 25/05/1979)
  • Julià Vidal i Martínez (22/05/1979 fins 28/04/1980)
  • Joan Camp i Permanyer (28/04/1980 fins 09/10/1985)
  • Joan Anton Gallego i Nomen (09/10/1985 fins 15/10/1991)
  • Junta Gestora (15/10/1991 fins 27/02/1992)
  • Francesc Mora i Presas (27/02/1992 fins 20/02/1996)
  • Josep Fornells i Pino (27/02/1996 fins 05/02/2006)
  • Marta Forniés i Calvo (16/03/2006 fins 25/05/2010)
  • Oriol Bonàs i Conill (26/05/2010)
Activitats
La primera sortida de l'entitat fou el 2 d'abril de 1932 a Sant Miquel del Fai.